Forum O naszym stylu życia. Strona Główna O naszym stylu życia.
Perfekcja.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Co to jest indeks glikemiczny?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum O naszym stylu życia. Strona Główna -> Indeks glikemiczny.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GleamGirl
Administrator



Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 54
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 10:55, 19 Lut 2007    Temat postu: Co to jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny (IG) to lista produktów uszeregowanych ze względu na poziom glukozy we krwi po ich spożyciu. Oblicza się go dzieląc poziom glukozy we krwi po przeprowadzeniu testu żywnościowego z udziałem 50 gram węglowodanów, przez poziom glukozy uzyskany po spożyciu danego produktu. np. IG wynoszący 70 oznacza, że po spożyciu 50 gram danego produktu poziom glukozy wzrośnie o 70%, tak jak po spożyciu 50 gram czystej glukozy. Należy pamiętać, że nie może być on ustalony na podstawie jej składu lub wskaźników wchodzący w jej skład węglowodanów. Aby go wyznaczyć należy podać konkretny produkt konkretnej osobie. Badania potwierdzają, że średnia wartość jest powtarzalna u różnych grup ochotników. Im wyższa wartość IG danego produktu, tym wyższy poziom cukru we krwi po spożyciu danego produktu. Natomiast spożycie produktu o niskim IG powoduje powolny i relatywnie niewielki wzrost poziomu cukru i co za tym idzie niewielki wyrzut insuliny. Produkty takie nie są więc sprzymierzeńcem tycia.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
aleksa5




Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polkowice

PostWysłany: Pon 16:38, 19 Lut 2007    Temat postu: Indeks glikemiczny

Ostatnio modne i popularne diety bardzo rygorystycznie podchodzą do dobierania produktów spożywczych według indeksu glikemicznego. Jest to bardzo uproszczona metoda, a błędem jest branie pod uwagę tylko i wyłącznie jednego wskaźnika. Z indeksem glikemicznym jest dosyć poważny problem, gdyż wskazuje on jakość węglowodanów, a nie ich ilość w danym produkcie - nie wiadomo zatem ile danych węglowodanych jest w produkcie. Wartość indeksu glikemicznego mówi tylko, jak szybko poszczególne węglowodany zamieniają się w cukier. Ma to podstawowe znaczenie dla osób chorych na cukrzycę, ale jakie to ma znaczenie dla osób zdrowych stosujących zbilansowane diety? Ano takie, iż indeks glikemiczny należy rozpatrywać wraz z dwoma innymi wskaźnikami - kalorycznością danego produktu oraz ładunkiem glikemicznym .
Pojęcie ładunku glikemicznego (GL) najłatwiej wyjaśnić na przykładzie - weźmy pod uwagę marchew. Rodzaj cukru zawarty w tym warzywie ma wysoki indeks glikemiczny. Jednak całkowita ilość węglowodanów w marchwi jest mała i w konsekwencji nie dostarcza ona zbyt wielu kalorii. nazwane to zostało ładunkiem glikemicznym i oblicza się go, dzieląc indeks glikemiczny przez 100 mnożąc przez zawartość węglowodanów wyrażoną w gramach (po odjęciu od węglowodanów zawartość błonnika również wyrażoną w gramach).
Nie jesteś w stanie stosować diety bazującej tylko i wyłącznie na produktach o niskim indeksie glikemicznym, ale ważne jest aby znać ładunek glikemiczny i liczbę kalorii jakich dostarcza dany rodzaj żywności. Należy wystrzegać się produktów które mają wysoki indeks glikemiczny jak i ładunek glikemiczny - są to z reguły produkty-pułapki, które są bardzo wysoko-kaloryczne. Gdy się odchudzamy lub stosujemy zbilansowane i zdrowe diety najlepiej wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym (GI) oraz niskim ładunku glikemicznym (GL) lub o wysokim GI i niskim GL. Może część osób w tym momencie się obruszy - szczególnie zwolennicy modnych ostatnio diet, lecz sugerowanie się tylko i wyłącznie jednym wskaźnikiem - indeksem glikemicznym jest błędem. Gdy prawidłowe odżywianie nie jest Ci obce to ZAWSZE należy brać pod uwagę kaloryczność produktu, indeks glikemiczny (czyli jakość węglowodanów powodujących wzrost poziomu cukru) oraz ładunek glikemiczny (wskazujący ile jest tych węglowodanów w danym produkcie).
Aby ocenić możliwość wpływu konsumpcji określonych produktów na poziom cukru we krwi, potrzebne są nam obie informacje - o indeksie glikemicznym oraz ładunku glikemicznym. Tym bardziej, iż istnieje wiele czynników zmieniających indeks glikemiczny danej potrawy. Oto przykłady:
• poziom indeksu glikemicznego naturalnych produktów jest zdecydowanie niższy niż produktów przetworzonych, (szczególnie termicznie - ugotowanych;
• produkty bogate w błonnik skutecznie opóźniają wchłanianie cukru do krwioobiegu, czyniąc ten proces bardziej rozłożonym w czasie;
• zrównoważona dieta obniża wskaźnik indeksu glikemicznego GI, np samo spaghetti posiada GI około 65 natomiast zawarte w zrównoważonym posiłku jego GI wynosi niespełna 20;


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum O naszym stylu życia. Strona Główna -> Indeks glikemiczny.
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin